Zenon õppimisest

Sattusin vanades ülikooliaegsetes konspektides sobrama ja leidsin sealt 84-leheküljelise konspekti nimega “Sissejuhatus filosoofiasse”. Nüüd olen seda mõni päev vahelduva eduga lugenud ja ültemata ägedaid asju avastanud sealt. Üks neist räägib vaidluskunsti isaks peetavast Zenonist (~460 e.Kr). Ja tema kohta on seal kirjas taoline lugu:

“Rooma riigis oli kunagi kreeklane Zenon, kõige kuulsam filosoof ja parim õpetaja, kelle juurde kõik oma poegi õppima saatsid. Rooma konsulil sai hing täis, ta kutsus Zenoni välja senati ette ja küsis:”Räägi, mida inimene on võimeline ära õppima, mida mitte?”.
Zenon vastas:”Esimene asi, mida inimene ära õppida ei saa, on taktitunne. Üks inimene on taktitundeline, tuhat ei ole. Kui taktitundetu hakkab matkima taktitundelist, tekib nähtus, mida nimetatakse viisakuseks. Teine asi, mida inimene ära õppida ei saa, on maitse. Ühel seda on, kümnel tuhandel mitte. Arukamad valivad endale eeskuju ja tekib mood. Ärge minge vale jäära järel, võite muutuda naeruväärseks. Kolmas asi, mida õppida ei saa, on vaprus ja julgus. Üks on julge, sada tuhat on arad. Tavaline inimene on niivõrd arg, et tal on sellepärast piinlik. Siit tekib nähtus, mida nimetatakse hulljulguseks.”
Pärast aplausi Zenonile söendas konsul öelda: “Kallis kreeklane, sa jätsid nimetamata väga olulise asja, mida meie roomlased juba ammu teame- ka huumorimeelt ei saa õppida, seegi peab olema kaasasündinud.”
Selle peale vastas Zenon: “Auväärne konsul- meie, kreeklased, oleme juba sajandeid veendunud, et huumorimeel koosneb kolmest komponendist: taktitunne, maitse ja julgus.””

Nah, kas ei tundu, et praegu, ca.2500 aastat hiljem, ei ole asjad karvavõrdki muutunud… 😉 Eriti kui loed, et juba Sokrates on oma eluajal öelnud: “Meie maailm on jõudnud kriitilisse staadiumi- lapsed ei kuula enam oma vanemaid. Nähtavasti pole lõpp enam kaugel…” 😛

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s