Juhend: kuidas oma juttu vastavalt olukorrale muuta

Mõni inimene on selline, et ainuüksi oma kõnetooniga annab ta tekstile  halvustava või vinguva tooni juurde. Isegi siis, kui ta seda ei ole sedaviisi planeerinud. Mõni jälle räägib kantseliiti igast asendist, kas siis kui ta sõpradega peol on. Rääkimata oma alluvatele reipa tervituskõne pidamisest. ” Kuidas nad seda küll suudavad ja kas ka mina võiksin selle ära õppida?” Na vaata siis allpool olevaid stiilinäiteid, kuidas vastavalt olukorral on võimalik oma jutule mingisugust alatooni anda. Katsu peegli ees harjutades ka võimalikke žeste ja näoilmeid, tooni jms juurde anda… 😛

Algupärane tekst
Õpetaja oli proovinud taimi kasvatada. See tal ei õnnestunud, vaid taimed surid ära. Põhjuseks oli harilikult hoolimatus: taimed ei saanud vett, muld jäi vahetamata. Ükskord unustas õpetaja seoses kolimisega ühe lillepoti trepikotta. Poole aasta pärast leidis selle üks tuttav, kes nõudis, et õpetaja peab tõstma taime sisse oma hoole alla. See taim on ainus, mis elab ja õitseb õpetaja majapidamises.

Emotsionaalselt
Õpetaja oli üritanud ja üritanud taimi kasvatada. Mitte miski ei läinud õnneks: ei tilkagi vett, ei kübetki värsket mulda, ei lõhnagi väetisest. Kui õpetaja ära kolis, jäi üks pott isegi trepikotta! Tervelt pool aastat vedeles lillepott trepikojas, kuni kannatav taim jäi silma ühele tuttavale. Tuttav sundis õpetajat taime elule tagasi võitma. Ja kas te võite ette kujutada – see taim on ainuke, mis elab ja õilmitseb õpetaja elutus majapidamises.

Ametlikult
Hoolimatuse tõttu ebaõnnestus ühe pedagoogilise ala töötaja üritus roheliste taimede kasvatamiseks. Soovimatu tulemus tulenes enamikul juhtudel kõnealuse isiku hoolimatusest, mille tagajärjel taimed jäid ilma vajalike toitaineteta. Seoses kolimisega uude korterisse toimus ühe lillepotiga seoses intsident – trepikotta ununemine. Järgnevalt ühe tuttava reageering ja päästeaktsioonid põhjustasid just selle taime ellujäämise.

Hukkamõistvalt
Saamatu õpetaja õiendas taimedega. Muidugi surid nad tal käest ära. Põhjuseks oli lihtsalt lohakus: õpetaja unustas neid kasta, mullavahetamisest polnud ta arvatavasti kuulnudki või ei teinud välja. Kui ta siis ükskord jälle kolimise ette võttis, unustas ta neid heinu muidugi trepikottagi. Õnneks üks tuttav päästis vaesekese poole aasta pärast ära ja ei jätnud enne järele, kui suutis panna “rahva soola” vähemalt oma taime eest hoolitsema. No see ongi ainuke, mis seal veel elab – esialgu.

Salapäraselt
Kunagi ei näinud keegi, et sellest uksest oleks sisse-välja käidud. Nüüd aga oli see äkki trepimademel, ja inimesed kõndisid tast iga päev mööda, nädalast nädalasse, kuust kuusse. See hakkas muutuma. Viimane aeg oli sellega midagi ette võtta. Ta tõstis selle sülle ja vajutas kellanupule. Nüüd on ukse taga elu.

Luuleliselt
Askeldav õpetaja –
Taimedki surevad.
Hetkeline unustus
Lill magab üksinda trepil.
Sõbra abistav käsi
Hoia teda, kaitse!
Ärkamise ime.
Ainsana elab ja õitseb.

Ajalehekeeles
Bioloogia õpetaja Reet Mets (45) on juba aastaid oma kolmetoalises Tähtvere tänava kodus üritanud taimi kasvatada, aga taimed surevad alati vee ja toitainete puudusesse. Ainus taim, mis õpetaja Metsa korteris haljendab, on 20 sentimeetri kõrgune luuderohi, mille ta möödunud aastavahetusel kolimisaskeldustes trepikotte unustas. Noorpõlvetuttav ja ülikoolikaaslane Jüri Must (47) päästis taime koridorist ja nõudis, et Mets tõstaks selle korterisse ja kannaks ta eest hoolt.

NB! Mul on selle kirjutisega seoses siin praegu üks test käimas. Kirjutan sellest lähemalt, kui tulemused teada on… 😉

NB2! Viide allikale: Ülaltoodud materjali sain ma kunagi oma eesti keele õppejõu käest, praegu kasutan neid ühes oma loengus tehtava harjutuse raames… nalja saab kõvasti. 😉

Advertisements

One thought on “Juhend: kuidas oma juttu vastavalt olukorrale muuta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s